Komisja Rewizyjna Sądeckiego WOPR
Komisje: Szkoleniowa i Sprzętowa
Statut Sądeckiego WOPR
Zarząd Sądeckiego WOPR
Komisja Rewizyjna Sądeckiego WOPR
Skład Komisji Rewizyjnej Sądeckiego WOPR
na lata 2022 – 2027
- Marcin Wrobel Przewodniczący
- Anna Szatko sekretarz
- Dorota Jarząb
- Iga Janur
Komisje: Szkoleniowa i Sprzętowa
Komisje: Szkoleniowa i Sprzętowa
Przy Zarządzie powołano Komisje:
-
Komisja szkoleniowainst WOPR Konrad Rembiasz przewodniczacyInst WOPR Dariusz GerhardtInst WOPR Robert Kogutmł inst WOPR Slawek Szczecinaml inst WOPR Grzegorz Nagel
2. Komisja sprzętowa
Łukasz Ziemianek przewodniczący
Konrad Baltaza
Slawek Szczecina
Kogut Robert
W/w Komisje rozpoczęły swoją działalność z dniem 25.10.2022 roku.
Statut Sądeckiego WOPR
Statut
Sądeckiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego
Rozdział I
Nazwa, teren działania, siedziba, charakter prawny
- 1
- Stowarzyszenie nosi nazwę: Sądeckie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Nowym Sączu, zwane dalej w skrócie Sądeckie WOPR.
- 2
- Terenem działania Sądeckiego WOPR jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej,
a w szczególności obszar Miasta Nowego Sącza, powiatu nowosądeckiego oraz powiatu limanowskiego. - Siedzibą Sądeckiego WOPR jest miasto Nowy Sącz.
- 3
- Sądeckie WOPR jest specjalistycznym stowarzyszeniem kultury fizycznej, zarejestrowanym w Krajowym Rejestrze Sądowym, działającym na podstawie obowiązującego Prawa o Stowarzyszeniach i z tego tytułu posiada osobowość prawną, Ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, Ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz Ustawy o Działalności Pożytku Publicznego i wolontariacie.
- Sądeckie WOPR jest członkiem WOPR i działa zgodnie z jego statutem, uchwałami i wytycznymi.
- Sądeckie WOPR może być członkiem krajowych, zagranicznych i międzynarodowych organizacji zainteresowanych sprawami bezpieczeństwa życia ludzkiego.
- Sądeckie WOPR realizując zadania statutowe może łączyć się w związki stowarzyszeń.
- 4
- Sądeckie WOPR używa okrągłej pieczęci z napisem w otoku: Sądeckie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Nowym Sączu, a pośrodku krzyż równoramienny na tle kotwicy.
- Sądeckie WOPR używa odznaki członkowskiej ustalonej przez Zarząd Główny WOPR.
- Znakiem Sądeckiego WOPR jest niebieski krzyż na tle złotej kotwicy z umieszczonym wokół niego napisem: Sądeckie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Nowym Sączu lub znak WOPR.
- Sądeckie WOPR posiada banderę organizacyjna, prostokątną, białą na której widnieje niebieski krzyż na tle złotej kotwicy z umieszczonym wokół niego napisem: Sądeckie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Nowym Sączu.
- 5
- Sądeckie WOPR opiera swoją działalność na aktywności społecznej ogółu członków.
- Sądeckie WOPR do prowadzenia swoich spraw może zatrudniać pracowników.
Rozdział II
Cele i środki działania
- 6
Celem Sądeckiego WOPR jest:
- Ochrona życia i zdrowia ludzkiego zagrożonego utonięciem.
- Reprezentowanie na zewnątrz interesów członków Sądeckiego WOPR
- 7
- Sądeckie WOPR realizuje swoje cele przez:
- Czuwanie nad bezpieczeństwem ludzi nad wodą, niesienie bezpośredniej pomocy tonącym oraz osobą narażonym na utratę życia i zdrowia na obszarach wodnych.
- Zapobieganie wypadkom utonięć przez:
- prowadzenie działalności na rzecz upowszechniania umiejętności pływania wśród społeczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży.
- realizowanie wśród społeczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży szerokiej edukacji
w zakresie zasad bezpiecznej kąpieli oraz bezpiecznego korzystania z rekreacyjnego i sportowego sprzętu pływającego, a także udzielania pierwszej pomocy osobom zagrożonym utratą zdrowia i życia w kontakcie ze środowiskiem wodnym. - Szkolenie służby ratowniczej oraz permanentne podnoszenie kwalifikacji, poziomu moralnego i etycznego ratowników wodnych.
- nadawanie stopni ratowniczych.
- egzaminowanie i wydawanie dokumentów oraz odznak potwierdzających umiejętności pływania.
- współdziałanie z organami władzy państwowej
i samorządowej, a także innymi instytucjami porządkowymi w egzekwowaniu obowiązujących przepisów dotyczących zachowania warunków bezpieczeństwa na wodach. - wydawanie ekspertyz i opinii w zakresie bezpieczeństwa wodnego.
- dokonywanie przeglądów kąpielisk i pływalni, oraz występowanie do odpowiednich organów w ramach obowiązujących regulacji prawnych o nakazanie usunięcia zagrożeń, jak również o wstrzymanie eksploatacji, albo zamknięcie obiektów lub urządzeń,
- opiniowanie sprzętu turystycznego, rekreacyjnego oraz przydatnego w ratownictwie wodnym.
- współpraca z organizacjami, instytucjami, a także placówkami naukowymi w celu doskonalenia sposobów
i metod ratowania osób zagrożonych utonięciem. - popieranie wynalazczości, racjonalizatorstwa oraz produkcji taboru i sprzętu ratunkowego zwiększającego bezpieczeństwo na wodach.
- inicjowanie i podejmowanie z zachowaniem obowiązujących przepisów innej działalności zmierzającej do realizacji statutowych celów i zadań.
- udział w akcjach ratowniczych podczas zagrożeń powszechnych, katastrof naturalnych i awarii technicznych na wodach.
- występowanie w obronie praw zatrudnionych pracowników.
- współpraca z jednostkami oświatowo-edukacyjnymi
w zakresie organizowania szkoleń dla dzieci i młodzieży
- prowadzenie działalności gospodarczej we własnym zakresie i poprzez udział w innych przedsięwzięciach w celu uzyskania środków finansowych na potrzeby działalności Sądeckiego WOPR
- 8
- Działalność określona w 7 jest działalnością pożytku publicznego prowadzoną przez Sądeckie WOPR jako działalność nieodpłatna.
- Zakres odpłatnej działalności stanowi zapobieganie wypadkom utonięć przez:
- realizowanie wśród społeczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem dzieci
i młodzieży szerokiej edukacji w zakresie zasad bezpiecznej kąpieli oraz bezpiecznego korzystania z rekreacyjnego i sportowego sprzętu pływającego,
a także udzielania pierwszej pomocy osobom zagrożonym utratą zdrowia i życia w kontakcie ze środowiskiem wodnym; - szkolenie służby ratowniczej oraz permanentne podnoszenie kwalifikacji, poziomu moralnego i etycznego ratowników wodnych;
- nadawanie stopni ratowniczych;
- egzaminowanie i wydawanie dokumentów oraz odznak potwierdzających umiejętności pływania;
- wydawanie ekspertyz i opinii w zakresie bezpieczeństwa wodnego;
- dokonywanie przeglądów kąpielisk i pływalni, oraz występowanie do odpowiednich organów administracji i innych podmiotów o nakazanie usunięcia zagrożeń, jak również o wstrzymanie eksploatacji, albo zamknięcie obiektów lub urządzeń;
- opiniowanie sprzętu turystycznego, rekreacyjnego oraz przydatnego w ratownictwie wodnym.
- Działalność wskazana w ust. 2 prowadzona jest przez Sądeckie WOPR odpłatnie,
w przypadku posiadania przez Sądeckie WOPR niewystarczającej ilości środków statutowych przeznaczonych na pokrycie kosztów działań. - Decyzję w sprawie podjęcia odpłatnej działalności pożytku publicznego
w którymkolwiek z wyodrębnionych w ust. 2 zakresów podejmuje Zarząd Sądeckiego WOPR w drodze uchwały. - Prowadzona przez Sądeckie WOPR działalność pożytku publicznego jest odrębnie ewidencjonowana organizacyjnie oraz księgowo zgodnie z przepisami o rachunkowości.
- Przedmiot statutowej działalności odpłatnej nie może pokrywać się z przedmiotem działalności gospodarczej Sądeckiego WOPR, jeżeli Zarząd Sądeckiego WOPR podejmie uchwałę o jej podjęciu we wskazanym przez siebie zakresie.
- Sądeckie WOPR może prowadzić działalność gospodarczą wyłącznie, jako dodatkową
w stosunku do działalności pożytku publicznego.
Rozdział III
Członkowie Sądeckiego WOPR, ich prawa i obowiązki
- 9
- Członkami Sadeckiego WOPR mogą być osoby fizyczne i prawne.
- Członkowie Sądeckiego WOPR dzielą się na:
- Zwyczajnych
- Wspierających
- Honorowych
- 10
- Członkiem zwyczajnym Sądeckiego WOPR może zostać każda osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, nie pozbawiona praw publicznych, identyfikująca się z celami statutowymi Sądeckiego WOPR, która złożyła pisemną deklarację i została przyjęta przez Zarząd
- Członkiem zwyczajnym może być również osoba małoletnia w wieku od 16 do 18 lat, mająca ograniczoną zdolność do czynności prawnych oraz osoba małoletnia, która ukończyła 12 rok życia, po uzyskaniu pisemnej zgody przedstawiciela ustawowego, na podstawie pisemnej deklaracji i została przyjęta przez Zarząd.
- Cudzoziemcy mający lub nie mający stałego miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i nie pozbawieni praw publicznych mogą być członkiem zwyczajnym Sądeckiego WOPR.
- Członkiem zwyczajnym nie może być osoba będąca członkiem innych organizacji oraz fundacji o tym samym lub podobnym profilu działania, umieszczonych w wykazie podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego na podstawie zgody Ministra Spraw Wewnętrznych I Administracji działających na tym samym terenie co Sądeckie WOPR.
- 11
- Członek zwyczajny Sądeckiego WOPR ma prawo do:
- czynnego i biernego prawa wyborczego,
- brania udziału w pracach, szkoleniach, konferencjach i imprezach organizowanych przez Sądeckie WOPR oraz korzystania z wszelkich urządzeń i sprzętu będącego własnością Sądeckiego WOPR na zasadach określonych przez władze Sądeckiego WOPR,
- wysuwania postulatów i wniosków wobec władz Sądeckiego WOPR,
- otrzymania od władz Sądeckiego WOPR pomocy w zakresie realizacji zadań statutowych,
- używania odznak i znaków, a także reprezentowania barw Sądeckiego WOPR w imprezach i zawodach,
- korzystania z innych uprawnień wynikających ze statutu, uchwał i działalności Sądeckiego WOPR,
- wnoszenia do porządku obrad Zjazdu Sądeckiego WOPR spraw które mają być rozpatrzone przez ten Zjazd, w tym również o zmianę statutu Sądeckiego WOPR. Wniosek o wprowadzenie sprawy do porządku obrad Zjazdu Sądeckiego WOPR musi być złożony na piśmie na co najmniej 30 dni przed terminem Zjazdu i poparty przez 30% członków zwyczajnych Sądeckiego WOPR (ilość członków liczona w dniu złożenia wniosku),
- Do brania udziału z głosem doradczym w posiedzeniach statutowych władz Sądeckiego WOPR z wyłączeniem informacji tajnych.
- Osoby w wieku od 12 do 16 lat posiadają prawa i obowiązki członka zwyczajnego
z wyjątkiem praw zawartych w §11 ust.1. - Osoby w wieku od 16 do 18 lat posiadają prawa i obowiązki członka zwyczajnego
z wyjątkiem czynnego prawa wyborczego.
- 12
- Do obowiązków członków zwyczajnych należy:
- branie czynnego udziału w realizacji statutowych zadań Sądeckiego WOPR,
- przestrzeganie przepisów statutu oraz uchwał i regulaminów władz Sądeckiego WOPR,
- godne reprezentowanie Sądeckiego WOPR,
- regularne opłacanie ustalonych składek członkowskich,
- podnoszenie poziomu wiedzy ratowniczej poprzez udział w szkoleniach
- dbanie o mienie Sądeckiego WOPR.
- Członek zwyczajny zobowiązany jest do:
- odpracowania corocznie godzin pracy społecznej, określonej uchwałą Zarządu na dany rok, ponadto każdy członek zwyczajny zobowiązany jest corocznie do odbycia minimum jednego 24 godzinnego dyżuru na posterunku alarmowym
w Sądeckim WOPR, - warunkiem uzyskania uprawnienia do pracy (ważność legitymacji) jest spełnienie warunku określonego w §12 ust.2.pkt.1.
- 13
- Członkiem wspierającym Sądeckiego WOPR może być każda osoba fizyczna lub prawna bez względu na miejsce zamieszkania i siedzibę w kraju i za granicą, zainteresowana sprawami bezpieczeństwa życia ludzkiego na wodach, która wspiera finansowo Sądeckie WOPR i zostanie przyjęta przez Zarząd Sądeckiego WOPR – na podstawie pisemnej deklaracji.
- Osoba prawna będąca członkiem wspierającym działa w Sądeckim WOPR za pośrednictwem swojego przedstawiciela.
- Członek wspierający:
- ma prawo do brania udziału – z głosem doradczym w posiedzeniach statutowych władz Sądeckiego WOPR z wyłączeniem informacji tajnych,
- obowiązany jest do regularnego wywiązywania się z zadeklarowanych świadczeń na rzecz Sądeckiego WOPR, przestrzegania statutu oraz uchwał władz Sądeckiego WOPR,
- zwolniony jest z obowiązku aktywnego uczestniczenia w realizacji celów statutowych,
- zwolniony jest z obowiązku opłacania składek,
- nie posiada czynnego ani biernego prawa wyborczego do władz Sądeckiego WOPR,
- ma prawo do noszenia odznaki WOPR.
- 14
- Członkostwo honorowe WOPR ( status członka honorowego krajowego WOPR) nadaje w drodze uchwały Zjazdu Krajowego WOPR osobom fizycznym szczególnie zasłużonym dla działalności WOPR i krzewienia idei ratownictwa wodnego, z własnej inicjatywy lub na wniosek Sądeckiego WOPR.
- Członek honorowy posiada wszystkie prawa członka zwyczajnego, a ponadto zwolniony jest od obowiązku płacenia składek członkowskich.
- Członkostwa honorowego pozbawia w drodze uchwały Zjazd Krajowy WOPR.
- Członkostwo honorowe Sądeckiego WOPR (status członka honorowego Sądeckiego WOPR) nadaje w drodze uchwały Zjazd Sądeckiego WOPR osobom fizycznym szczególnie zasłużonym dla działalności WOPR i krzewienia idei ratownictwa wodnego, z własnej inicjatywy lub na wniosek Sądeckiego WOPR.
- Członek honorowy posiada wszystkie prawa członka zwyczajnego, a ponadto ma prawo do brania udziału z głosem doradczym w posiedzeniach statutowych władz Sądeckiego WOPR z wyłączeniem informacji tajnych.
- Członkostwa honorowego Sądeckiego WOPR pozbawia w drodze uchwały Zjazd Sądeckiego WOPR.
- 15
- Członkostwo zwyczajne w Sądeckim WOPR wygasa na skutek:
- Skreślenia z listy lub wykluczenia członka zwyczajnego,
- Skreślenia z listy dokonuje Zarząd Sądeckiego WOPR w następujących przypadkach
- rezygnacji z członkostwa złożonej na piśmie,
- nieusprawiedliwionego zalegania z opłatą składek za okres przekraczający 24 miesiące, mimo pisemnego upomnienia (drogą mailową- w przypadku podania adresu elektronicznego lub na stronie Sądeckiego WOPR poprzez podanie numeru legitymacji członka skreślonego z listy),
- śmierci
- Wykluczenia członka zwyczajnego dokonuje Zarząd Sądeckiego WOPR
w następujących wypadkach:
- prowadzenia działalności rażąco sprzecznej z niniejszym statutem, lub regulaminami i uchwałami Sądeckiego WOPR,
- popełnienia czynu, który dyskwalifikuje daną osobę jako członka Sądeckiego WOPR lub godzi w dobre imię Sądeckiego WOPR,
- nie wywiązania się z obowiązku godzin społecznych o których mowa
w 12 ust.2.pkt.1. mimo pisemnego upomnienia (drogą mailową
– w przypadku podania adresu elektronicznego lub na stronie Sądeckiego WOPR poprzez podanie numeru legitymacji członka skreślonego z listy.
- po podjęciu uchwały w sprawie wykluczenia członka zwyczajnego z przyczyn
o których mowa w pkt. 3 lit.c ma on prawo do złożenia odwołania wraz
z pisemnym wyjaśnieniem na ręce Zarządu jeżeli nie zgadza się z decyzją, Zarząd rozpatruje takie wyjaśnienie na najbliższym posiedzeniu. - od uchwały Zarządu w sprawach określonych w pkt 3 lit.a i lit.b członek Sądeckiego WOPR może w terminie 30 dni od dnia powiadomienia
o wykluczeniu złożyć odwołanie za pośrednictwem Zarządu Sądeckiego WOPR do Sądu Honorowego przy Zarządzie Głównym WOPR, którego opinia pozostaje do ostatecznego rozpatrzenia przez Sądecki Zjazd WOPR którego uchwała jest ostateczna. Rozpatrzenie odwołania powinno nastąpić na najbliższym Zjeździe. - do czasu rozpatrzenia odwołania członek zwyczajny nie korzysta z praw oraz nie wykonuje obowiązków określonych niniejszym statutem.
- Członek Sądeckiego WOPR może zwrócić się po podjęciu uchwały w sprawie wykluczenia przez Zjazd do Zarządu Głównego WOPR lub Sądu Honorowego WOPR zgodnie z ich zakresem działalności i kompetencji.
- Do osób którym odmówiono prawa członkowstwa Sądeckiego WOPR stosuje się odpowiednio zasady określone w ust.4, 5 i ust.6.
- Utrata członkostwa WOPR jest równoznaczna z utratą stopni oraz uprawnień nadanych przez WOPR.
Rozdział IV
Władze Sądeckiego WOPR
- 16
- Władzami Sądeckiego WOPR są:
- Zjazd Sądeckiego WOPR,
- Zarząd Sądeckiego WOPR,
- Komisja Rewizyjna Sądeckiego WOPR.
- Kadencja Zarządu Sądeckiego WOPR i Komisji Rewizyjnej Sądeckiego WOPR trwa
5 lat. - W przypadku gdy liczba członków Sądeckiego WOPR przekroczy 150 osób, to Zarząd może podjąć uchwałę iż Zjazdy Sądeckiego WOPR zostaną zastąpione Zjazdami Delegatów Sądeckiego WOPR. W takim przypadku delegaci są wybierani na Środowiskowych Zebraniach Sprawozdawczo-Wyborczych zwoływanych przez Zarząd w/g klucza wyborczego:
- jeden delegat na 3 członków
- kadencja delegata trwa 5 lat
- Mandat delegata na Zjazd obowiązuje przez okres kadencji następującej po Zjeździe Delegatów Sądeckiego WOPR .
- 17
- Jeżeli szczególne postanowienia statutu nie stanowią inaczej uchwały wszystkich władz Sądeckiego WOPR zapadają zwykłą większością głosów.
- W przypadku jeżeli ilość głosujących „za” i głosujących „przeciw” jest równa o wyniku głosowania decyduje prowadzący głosowanie przewodniczący właściwej władzy Sądeckiego WOPR.
- W przypadku rezygnacji lub wykluczenia członka Zarządu lub Komisji Rewizyjnej władzom tym przysługuje prawo kooptacji, spośród członków Sądeckiego WOPR.
- Liczba członków władz dokooptowanych nie może przekraczać 1/2 ilości członków pochodzących z wyboru.
- 18
- Zjazd Sądeckiego WOPR jest najwyższą władzą Sądeckiego WOPR, odbywa się najrzadziej raz na 5 lat, w miejscu i terminie wyznaczonym przez Zarząd Sądeckiego WOPR na jego Zarząd jeśli uzna to za konieczne może zwołać Nadzwyczajny Zjazd członków w dowolnie wybranym przez siebie terminie uprzedzając członków o terminie zjazdu najpóźniej na 14 dni przed terminem jego odbycia.
- W przypadku gdy Zarząd Sądeckiego WOPR nie jest w stanie zorganizować Zjazdu Sądeckiego WOPR obowiązek organizacji spoczywa na Komisji Rewizyjnej Sądeckiego WOPR.
- Członkowie Sądeckiego WOPR lub Delegaci na Zjazd Sądeckiego WOPR winni być powiadomieni przez Zarząd o miejscu i terminie Zjazdu co najmniej na 14 dni przed terminem jego odbycia. Zawiadomienie powinno zawierać proponowany porządek obrad.
- Zjazd obraduje według uchwalonego przez siebie regulaminu obrad. Obradami kieruje każdorazowo wybierane prezydium w składzie przewodniczący, zastępca i sekretarz.
- W przypadku jeżeli w dacie i godzinie rozpoczęcia Zjazdu nie będzie obecnych co najmniej 50% członków lub delegatów, to Zjazd może odbyć się w drugim terminie,
w tym samym dniu, najwcześniej po upływie ½ godziny od godziny wyznaczonej na rozpoczęcie Zjazdu, bez względu na ilość członków. - Zjazd Sądeckiego WOPR może być zwyczajny lub nadzwyczajny.
- Uchwały Zjazdu Sądeckiego WOPR zapadają w głosowaniu jawnym, z wyjątkiem:
- spraw personalnych i dotyczących wyborów Zarządu i Komisji Rewizyjnej Sądeckiego WOPR , które głosuje się w trybie tajnym.
- w innych szczególnie uzasadnionych przypadkach, po uprzednim podjęciu przez Zjazd uchwały o tajności głosowania
- 19
- W Zjeździe Sądeckiego WOPR biorą udział z głosem decydującym Członkowie lub delegaci wybrani w trybie określonym w § 16 ust.3
- Z głosem doradczym mogą brać udział w Zjeździe Sądeckiego WOPR:
- przedstawiciele Zarządu Głównego WOPR, Głównej Komisji Rewizyjnej, Sądu Honorowego
- przedstawiciele Władz Wojewódzkich WOPR.
- osoby zaproszone przez Zarząd Sądeckiego WOPR lub Komisję Rewizyjną Sądeckiego WOPR w przypadku sytuacji opisanej w § 18pkt.2.
- członkowie wspierający.
- 20
- Do kompetencji Zjazdu Sądeckiego WOPR należy:
- uchwalanie kierunków i programu działania Sądeckiego WOPR,
- uchwalanie Statutu i jego zmian,
- rozpatrywanie i ocena działalności Sądeckiego WOPR i jego władz na podstawie przedstawionych Zjazdowi sprawozdań z działalności Zarządu i Komisji Rewizyjnej oraz wystąpień członków lub delegatów,
- wybór i odwołanie Zarządu i Komisji Rewizyjnej Sądeckiego WOPR.
- udzielenie absolutorium władzom Sądeckiego WOPR,
- rozpatrywanie innych spraw wniesionych przez Zarząd , Komisję Rewizyjną Sądeckiego WOPR lub 30% członków zwyczajnych Sądeckiego WOPR
- podejmowanie uchwal w sprawie nabywania, zbywania i obciążania majątku nieruchomego Sądeckiego WOPR
- rozpatrywanie odwołań w sprawach członkowskich,
- podejmowanie uchwał o przynależności do innych organizacji,
- występowanie z wnioskami o nadanie członkowstwa honorowego do Zjazdu Krajowego za pośrednictwem Zarządu Krajowego,
- podejmowanie uchwał w innych sprawach wniesionych pod obrady Zjazdu, niezastrzeżonych do wyłącznej kompetencji Zarządu lub Komisji Rewizyjnej,
- nadanie członkostwa honorowego Sądeckiego WOPR
- 21
- Nadzwyczajny Zjazd Sądeckiego WOPR może być zwołany na podstawie:
- uchwały Zarządu Głównego WOPR,
- uchwały Komisji Rewizyjnej Sądeckiego WOPR,
- uchwały Zarządu Sądeckiego WOPR,
- na żądanie co najmniej 30% członków zwyczajnych Sądeckiego WOPR (ilość członków liczona w dniu złożenia żądania),
- Przedmiotem obrad Nadzwyczajnego Zjazdu Sądeckiego WOPR są wyłącznie sprawy dla których został zwołany.
- 22
- Zarząd Sądeckiego WOPR składa się z 7 do 15 członków łącznie z Prezesem.
- W skład Zarządu wchodzą: Prezes, 2 Wiceprezesów, Sekretarz, Skarbnik oraz członkowie.
- Spośród członków Zarządu zostaje wybrany Prezes który proponuje kandydatów na Wiceprezesów, Sekretarza i Skarbnika, za ich uprzednią zgodą.
- Zasady działania Zarządu określa Regulamin uchwalany przez Zarząd.
- Sądeckie WOPR reprezentuje na zewnątrz Prezes Zarządu lub w jego zastępstwie Wiceprezes Zarządu.
- Członkiem Zarządu nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
- 23
- Posiedzenia Zarządu powinny odbywać się w miarę potrzeby, jednakże nie rzadziej niż raz na kwartał przy czym pierwsze posiedzenie nowo wybranego Zarządu Sądeckiego WOPR powinno się odbyć nie później niż 14 dni od daty Zjazdu.
- 24
- Do kompetencji Zarządu Sądeckiego WOPR należy kierowanie całokształtem działalności Sądeckiego WOPR, zgodnie z uchwałami Zjazdu i z tego tytułu Zarząd ponosi odpowiedzialność przed Zjazdem Sądeckiego WOPR
- W szczególności do kompetencji Zarządu należy:
- realizacja celów statutowych, określanie kierunków działania Sądeckiego WOPR,
- bieżące kierowanie pracą Sądeckiego WOPR,
- podejmowanie uchwał w sprawach działalności Sądeckiego WOPR i jego członków,
- opracowanie projektu budżetu, opracowanie regulaminów przewidzianych
w statucie, - ustalanie okresowych planów działania, oraz ich realizacja,
- powoływanie komisji do opracowania i prowadzenia zagadnień dotyczących działalności Sądeckiego WOPR, w tym komisji dyscyplinarnej oraz określenie ich zadań,
- zarządzanie majątkiem, i funduszami Sądeckiego WOPR, a to nabywanie majątku nieruchomego, oraz nabywanie i zbywanie majątku ruchomego, zarządzanie innymi składnikami majątkowymi, w tym powierzonymi przez Zarząd Główny WOPR lub Zarząd Wojewódzki WOPR, zawieranie i rozwiązywanie umów najmu i dzierżawy terenu pod obiekty stanic wodnych oraz innych, a także organizowanie i prowadzenie działalności gospodarczej
- zwoływanie Zjazdu Sądeckiego WOPR oraz Nadzwyczajnego Zjazdu
w przypadkach przewidzianych w nin. statucie, - załatwianie spraw członkowskich, w tym również rozstrzyganie konfliktów
i sporów z zakresu działalności statutowej, - podejmowanie decyzji w sprawach przyjęcia członków zwyczajnych, wspierających oraz ich skreślenia lub wykluczenia,
- podejmowanie decyzji w sprawach zawieszenia członków Sądeckiego WOPR,
- składanie wniosków do Zjazdu Sądeckiego WOPR w sprawie nadania lub pozbawienia godności członka honorowego,
- ustalanie składek członkowskich oraz ulg lub zwolnień,
- uchwalanie regulaminów w sprawach nagradzania oraz karania członków Sądeckiego WOPR,
- wybór delegatów na zjazd Małopolskiego WOPR wg zasad ustalonych przez Małopolski WOPR,
- podjęcie uchwały o rejestracji statusu organizacji pożytku publicznego,
- podejmowanie uchwał , o których mowa w § 8 ust. 4 niniejszego Statutu,
- nakładanie kar wobec członków Sądeckiego WOPR za ich konkurencyjne działania względem Sądeckiego WOPR,
- przyznawanie nagród członkom Sądeckiego WOPR za zaangażowanie i zasługi wobec Sądeckiego WOPR, a także za niesienie pomocy tonącym,
- załatwianie innych bieżących spraw nie zastrzeżonych do kompetencji pozostałych władz Sądeckiego WOPR.
- 25
- Do realizacji swych celów Sądeckie WOPR może utworzyć Sekretariat. Regulamin działania Sekretariatu uchwala Zarząd.
- 26
- Komisja Rewizyjna składa się z 3 do 5 członków, w tym przewodniczącego, wybranego spośród członków komisji, który kieruje jej pracami.
- Komisja Rewizyjna odpowiada przed Zjazdem Sądeckiego WOPR za swoje postępowanie i decyzje.
- Komisja Rewizyjna działa na podstawie niniejszego statutu oraz uchwalonego przez siebie regulaminu.
- 27
- Do zakresu działania Komisji Rewizyjnej należy:
- Przeprowadzanie co najmniej raz w roku kontroli całokształtu działalności Sądeckiego WOPR oraz zatwierdzenie rocznego bilansu,
- Występowanie do Zarządu Sądeckiego WOPR z wnioskami wynikającymi z ustaleń kontroli i z żądaniem wyjaśnień,
- Składanie sprawozdań Zjazdowi z działalności Zarządu Sądeckiego WOPR ze szczególnym uwzględnieniem stanu gospodarki Sądeckiego WOPR oraz działalności Zarządu Sądeckiego WOPR, a także stawianie wniosków o udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi Sądeckiego WOPR,
- Zwoływanie Nadzwyczajnego Zjazdu Sądeckiego WOPR w przypadku stwierdzenia naruszenia postanowień niniejszego statutu lub innych ważnych przyczyn.
- Posiedzenia Komisji Rewizyjnej odbywają się co najmniej raz na kwartał, pierwsze posiedzenie nowo wybranej Komisji Rewizyjnej Sądeckiego WOPR powinno się odbyć nie później niż 14 dni od daty Zjazdu.
- Członkowie Komisji Rewizyjnej maja prawo brać udział z głosem doradczym
w posiedzeniach Zarządu Sadeckiego WOPR; - Członkowie Komisji Rewizyjnej:
- nie mogą być członkami Zarządu ani pozostawać z nimi w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej,
- nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe,
- mogą otrzymywać z tytułu pełnienia funkcji w tym organie zwrot uzasadnionych kosztów lub wynagrodzenie w wysokości nie wyższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok poprzedni.
- 28
- Sądeckie WOPR może tworzyć drużyny WOPR. Uchwałę w sprawie utworzenia lub likwidacji drużyny podejmuje Zarząd, który również uchwala regulamin jej działania.
- Drużyna WOPR działająca na określonym akwenie lub terenie, w składzie co najmniej 5 członków zwyczajnych może być utworzona:
- na wniosek członków WOPR,
- przy organizacjach i instytucjach które prowadzą działalność przywodną,
- dla spełnienia określonych zadań z zakresu ratownictwa, profilaktyki, propagandy itp.
- Na czele drużyny WOPR stoi kierownik drużyny mianowany przez Zarząd Sądeckiego WOPR.
- Drużyna WOPR podlega bezpośrednio Zarządowi Sądeckiego WOPR i nie posiada osobowości prawnej.
- Zarząd Sądeckiego WOPR może tworzyć Grupy Interwencyjne (specjalistyczne) składające się z członków zwyczajnych i działające odpowiednio na zasadach przewidzianych dla drużyn WOPR.
Rozdział V
Majątek i fundusze Sądeckiego WOPR
- 29
- Jedynym dysponentem majątku Sądeckiego WOPR są władze Sądeckiego WOPR.
- 30
- Majątek Sądeckiego WOPR stanowią:
- nieruchomości,
- ruchomości,
- fundusze
- Na fundusze Sądeckiego WOPR składają się:
- wpływy ze składek członkowskich,
- dotacje, subwencje i zapisy,
- inne wpływy uzyskane z działalności statutowej i gospodarczej.
- 31
- Dochód z działalności Sądeckiego WOPR służy realizacji celów statutowych Stowarzyszenia i nie może być przeznaczony do podziału pomiędzy jego członków.
- Sądeckie WOPR gospodaruje majątkiem i funduszami oraz prowadzi księgowość zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie.
- Nadwyżka przychodów nad kosztami jest przeznaczana na działalność pożytku publicznego.
- Sądeckie WOPR nie przyjmuje płatności w gotówce o wartości równej lub przekraczającej równowartość 15.000 euro, również w drodze więcej niż jednej operacji. (sprawdzić maksymalna wysokość kwoty gotówkowej)
- 32
- Do składania oświadczeń woli w imieniu Sądeckiego WOPR , w tym zaciągania zobowiązań, zawierania umów i udzielania pełnomocnictw w imieniu Sądeckiego WOPR uprawniony jest Prezes Zarządu lub każdy z Wiceprezesów działający łącznie ze Skarbnikiem.
- 33
- Decyzje w sprawach zbywania i obciążania majątku nieruchomego Sądeckiego WOPR podejmuje Zjazd na wniosek Zarządu.
- 34
- Zabrania się:
- udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem Sądeckiego WOPR w stosunku do jego członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie, członkowie organów oraz pracownicy Sądeckiego WOPR pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”,
- przekazywania majątku Sądeckiego WOPR na rzecz jego członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż
w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach, - wykorzystywania majątku Sądeckiego WOPR na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż
w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika
z celu statutowego, - zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie Sądeckiego WOPR, członkowie jego organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
Rozdział VI
Zmiana statutu i rozwiązanie się Sądeckiego WOPR
- 35
- Zmiana statutu może być uchwalona przez Zjazd Sądeckiego WOPR kwalifikowaną większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy członków lub delegatów na Zjazd, uprawnionych do glosowania.
- Zmiana statutu oraz rozwiązanie Sądeckiego WOPR może być przedmiotem Zjazdu Sądeckiego WOPR wyłącznie wtedy gdy sprawa ta została umieszczona w porządku obrad.
- Zmiany w statucie wchodzą w życie po uprawomocnieniu się stosownego postanowienia Sądu Rejestrowego.
- Rozwiązanie Sądeckiego WOPR następuje w przypadku podjęcia uchwały
o rozwiązaniu przez Zjazd Sądeckiego WOPR kwalifikowaną większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy członków lub delegatów na Zjazd, uprawnionych do głosowania. Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Sądeckiego WOPR Zjazd określa sposób przeprowadzenia likwidacji oraz przeznaczenie majątku.
Zarząd Sądeckiego WOPR
Skład Zarządu Sądeckiego WOPR na lata 2022 – 2027
- Dariusz Gerhardt Prezes Zarządu
- Jarosław Pogwizd Wice Prezes ds Organizacyjnych
- Grzegorz Nagel Wice Prezes ds Szkoleniowych
- Robert Kogut Skarbnik
- Łukasz Ziemianek Sekretarz
- Slawek Szczecina członek
- Konrad Baltaza członek
- Konrad Rembiasz członek