Oparzenia

Oparzenia termiczne są następstwem działania gorących płynów (np.: woda, para), promieni słonecznych, ognia. W zależności od głębokości, rozległości oparzenia oraz działania czynnika termicznego pojawiają się zmiany na skórze, którym towarzyszyć mogą zaburzenia czynności organizmu. Wyróżniamy trzy stopnie oparzenia:

I stopień – obejmuje tylko naskórek, pojawia się piekący rumień, niewielki obrzęk,
a podstawowym objawem jest ból. Zapobieganie polega na natychmiastowym ochłodzeniu oparzonej powierzchni przez polewanie zimną bieżącą wodą przez około 15-30 minut. Po ustąpieniu bólu zabezpieczamy miejsce oparzenia zakładając jałowy, suchy opatrunek lub opatrunek hydrożelowy.

II stopień – obejmuje całą grubość naskórka i częściowo skórę właściwą. Występuje duża bolesność, obrzęk, zaczerwienienia, a także powstają pęcherze wypełnione płynem surowicznym. Postępowanie jak w oparzeniach I stopnia.

III stopień – w oparzeniu tym występuje martwica wszystkich warstw skóry. Martwe tkanki tworzą twardą, skórzastą powierzchnię, która nie boli ponieważ wraz ze skórą zostały zniszczone receptory bólowe. Oparzoną powierzchnię pokrywamy jałowym opatrunkiem, podajemy leki przeciwbólowe ( Pyralgina, Pabialgina, itd. ) oraz dużą ilość płynów do picia. Po oparzeniach wdechowych i chemicznych (stężone kwasy i ługi) sprawdzany drożność dróg oddechowych. Poszkodowany pozostaje pod uważną obserwacją i należy go jak najszybciej oddać pod opiekę lekarza.

Oparzenia słoneczne.

W wyniku działania promieni słonecznych następuje pogrubienie naskórka i powiększenie produkcji ochronnego barwnika skóry - melaniny przez melanocyty - komórki barwnikotwórcze skóry. Ilość tych komórek jest uwarunkowana genetycznie. Albinosi z powodu zaburzeń w bioseyntezie melaniny jak również w bielactwie z powodu braku melanocytów są szczególne narażeni na oparzenie. Również blondyni i rudzi powinni unikać opalania się.

Objawy

Oznaką poparzenia słonecznego jest zaczerwienienie i nabrzmienie skóry. W ciężkich przypadkach mogą tworzyć się pęcherze na skórze. Skóra boli, piecze i swędzi jednocześnie. Po kilku dniach, gdy poparzenie już zanika, zaczyna schodzić naskórek.

Pierwsza pomoc:

weź chłodny prysznic, umyj mydła, aby usunąć olejki (kremy). Miejsca oparzone polewaj dużą ilością zimnej wody. Jeśli na skórze wystąpią pęcherze, zrób suchy, sterylny opatrunek
i skorzystaj z pomocy medycznej.

Do czasu ustąpienia ostrego odczynu należy:

  • unikać nasłoneczniania skóry,
  • stosować okłady z zimnej wody, które łagodzą objawy.