Pierwsza pomoc

PIC00693.jpgWitamy w naszym dziale dotyczącym zasad udzielania pierwszej pomocy. Zapoznaj się z ogólnymi zasadami opisanymi poniżej bądź skorzystaj z menu powyżej aby dowiedzieć się, jak postepować w konkretnych przypadkach.

Numery służb ratowniczych:

691 609 999 - Sądeckie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
997 - Policja
998 - Straż Pożarna
999 - Pogotowie Ratunkowe
112 - telefonując z telefonu komórkowego dodzwaniamy się do najbliższej jednostki policji. Połączenie jest bezpłatne i można je zrealizować z dowolnego telefonu komórkowego nawet bez logowania się do sieci operatora.
601 100 100 - numer Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, połączenie z każdego telefonu komórkowego
601 100 300 - numer komórkowy Górskiego oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, dostępny jest dla wszystkich, a bezpłatny dla abonentów sieci Plus

Pierwsza pomoc przedmedyczna

Najpierw sprawdź, czy bezpiecznie możesz udzielić pomocy. Ostrożnie, jeśli to konieczne, odwróć osobę poszkodowaną na plecy, sprawdź, zaczynając od głowy, czy na ciele u osoby ratowanej nie występują zniekształcenia, rany lub ciała obce.

Sprawdź, czy jest przytomna, oraz skontroluj czy poszkodowany oddycha (przez ok. 10 sekund) za pomocą wzroku, słuchu i dotyku. Delikatnie udrożnij drogi oddechowe poprzez odchylenie głowy osoby poszkodowanej do tyłu, często ten ruch przywraca normalny oddech. Jeśli poszkodowany nie oddycha, zastosuj sztuczne oddychanie (12-16 wdechów na minutę). Jeśli wystąpił krwotok, staraj się go zatamować. Jeśli przestało pracować serce i poszkodowany nie oddycha, trzeba wezwać pogotowie
i podjąć zabiegi resuscytacyjne (zewnętrzny masaż serca i sztuczne oddychanie) rozpoczynając od 30 uciśnięć na klatkę piersiową (układając swoje dłonie jedna na drugiej wraz z wyprostowanymi w łokciach rękoma na środku klatki piersiowej poszkodowanego uciskając energicznie na mostek do głębokości 4-5 cm, a następnie wykonując dwa wdechy ratownicze odchylając głowę do tyłu, zaciskając płatki nosa i obejmując usta poszkodowanego swoimi ustami (w przypadku osoby podtopionej akcję resuscytacyjną rozpoczynamy od 5 wdechów). Gdy poszkodowany ma poważne obrażenia szyi lub pleców, nie wolno jej ruszać – chyba, że ratujemy ją przed pożarem, wybuchem itp. U ofiar wypadków samochodowych zawsze musisz podejrzewać uszkodzenie kręgosłupa.

Każdorazowo, gdy istnieje zagrożenie zdrowia i życia rannego, po wykonaniu czynności ratujących należy skorzystać z pomocy lekarskiej.

Pamiętaj, aby jak najszybciej wezwać pomoc. Jeżeli jest co najmniej dwóch ratujących, jeden z nich udaje się po pomoc zaraz po stwierdzeniu, że poszkodowany nie oddycha. Gdy na miejscu wypadku jest tylko jeden ratujący, a poszkodowany jest osobą dorosłą, która nie oddycha, należy natychmiast wezwać pomoc. W przypadku prawdopodobieństwa utraty przytomności w wyniku braku oddechu, np. spowodowanego urazem, tonięciem, zadławieniem, zatruciem, oraz gdy poszkodowanym jest niemowlę lub dziecko, ratujący powinien przez 1 minutę wykonywać zabiegi przywracające podstawowe czynności życiowe oddech i pracę serca.

Meldunek o wypadku powinien zawierać następujące dane (dotyczy wszystkich numerów ratunkowych):

  • CO? – rodzaj wypadku (np. zderzenie samochodów, upadek z drabiny, utonięcie, itp.),
  • GDZIE? – miejsce wypadku,
  • ILE? – liczba poszkodowanych,
  • JAK? – stan poszkodowanych,
  • CO ROBISZ? – informacje o udzielonej dotychczas pomocy,
  • KIM JESTEŚ? – dane personalne osoby wzywającej pomoc (numer telefonu, z którego dzwonisz).

Gdy istnieje dodatkowe niebezpieczeństwo (np. cysterna) – poinformuj o tym.

Nigdy pierwszy nie odkładaj słuchawki!